Нерухомість

Головна » Підприємцю » Верховна Рада України » Повідомлення

Стан переговорного процесу щодо створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом розглянуто
 

26.04.2011 13:52

Члени Комітету заслухали та взяли до відома інформацію представників делегації України для участі у переговорах з Європейським Союзом щодо укладення Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

Зокрема, зазначалося, що завершення переговорного процесу стосовно укладення Угоди про асоціацію, яка має базуватися на принципах "політичної асоціації та економічної інтеграції" та включатиме в себе положення про створення "поглибленої і всеохоплюючої зони вільної торгівлі", залишається ключовим питанням порядку денного відносин Україна - ЄС.

Підкреслювалося, що Угода про асоціацію стане якісно новим, поглибленим форматом відносин між Україною та ЄС. Вона має бути унікальним двостороннім документом, який виходитиме за рамки подібних угод, укладених ЄС свого часу з країнами Центральної та Східної Європи. Народні депутати вважають, що Угода не лише закладе якісно нову юридичну основу подальших взаємин між Україною та ЄС, а й слугуватиме стратегічним орієнтиром системних соціально-економічних реформ в Україні.

Наголошувалося також, що Україна розглядає Угоду про асоціацію як важливий крок на шляху наближення в перспективі до наступного етапу - укладення угоди про вступ до ЄС.

На слуханнях зазначалося, що, структура майбутньої Угоди матиме такий вигляд: "Преамбула, загальні цілі та принципи","Політичний діалог", "Юстиція, свобода та безпека", "Економічне та секторальне співробітництво", "Поглиблена та всеохоплююча зона вільної торгівлі", "Загальні, інституційні та прикінцеві положення".

Йшлося й про те, що у січні 2007 р. Радою Європейського Союзу було затверджено Мандат Європейській Комісії на проведення переговорів з Україною стосовно укладення так званого "нового базового договору", який згодом отримав робочу назву "нової посиленої угоди". За результатами Дванадцятого саміту Україна-ЄС (9 вересня 2008 р., м. Париж), лідерами України та Європейського Союзу було погоджено назву майбутньої угоди як "Угода про асоціацію".

Учасників слухань було також ознайомлено із поточними результатами переговорного процесу.

Зокрема, зазначалося, що перший раунд переговорів відбувся 5 березня 2007 р. у м. Брюссель. Сторонами була погоджена черговість та періодичність проведення раундів у Брюсселі та Києві, які відбуваються приблизно раз на шість тижнів.

Загалом, підкреслювалося на засіданні, за результатами 18 раундів переговорів Україні та ЄС, крім зазначеної домовленості про назву ("Угода про асоціацію"), вдалося досягти такого ключового прогресу: на експертному рівні погоджено тексти переважної більшості розділів документа, за винятком розділу, який містить положення про створення ЗВТ, розпочато діалог з метою запровадження безвізового режиму короткострокових поїздок громадян України до держав-членів ЄС та домовлено про відображення зазначеного питання в тексті Угоди про асоціацію; суттєво активізовано переговори щодо ЗВТ, зокрема, шляхом проведення регулярних відеоконференцій за участю експертів; підтверджено налаштованість сторін закласти нову основу для подальшого розвитку відносин Україна - ЄС на принципах "політичної асоціації та економічної інтеграції", яка "базуватиметься на потужних інституціях і відповідатиме європейським очікуванням українців".

Члени Комітету наголошували, що результати переговорного процесу були відображені у спільних звітах про прогрес у переговорах стосовно Угоди про асоціацію, четвертий з яких був ухвалений, відповідно, під час останнього - Чотирнадцятого - саміту Україна - ЄС (22 листопада 2010 р., м. Брюссель).

Указом Президента України від 10 серпня 2010 року були затверджені оновлені Директиви делегації України на переговори з ЄС щодо укладення Угоди про асоціацію, а також склад цієї делегації.

Під час слухань зверталася увага і на те, що одним із результатів переговорного процесу стала фіксація сторонами спірних положень майбутньої Угоди, переважна більшість яких має технічний характер та може бути погоджена протягом наступних раундів переговорів. Водночас, низка неузгоджених положень Угоди виходить за рамки повноважень делегацій України та ЄС та, попри формальне продовження їхнього обговорення на експертному рівні, може вимагати окремих політичних домовленостей на високому рівні з наближенням до завершення переговорного процесу в цілому.

Зауважувалося, що йдеться, зокрема, про такі з них: закріплення в тексті УА формулювання щодо європейської перспективи України, положення в частині юстиції, свободи, безпеки, пов´язані із часовими рамками запровадження безвізового режиму короткострокових поїздок громадян України до держав-членів ЄС; визначення умов взаємного відкриття ринків у контексті створення ЗВТ.

Члени Комітету підкреслили, що зазначені питання потребуватимуть прийняття сторонами політичних рішень на завершальному етапі переговорів після узгодження положень розділу про ЗВТ.

На засіданні також зазначалося, що під час ХІV саміту Україна - ЄС було підтверджено, що завершення переговорів стосовно Угоди про асоціацію залишається ключовим завданням сторін на короткострокову перспективу. Водночас, сторони погодилися, що базовим вихідним положенням у цьому зв´язку залишається "якість і життєздатність" майбутнього документа.

За словами доповідачів, у цьому зв´язку вирішальне значення для української сторони матимуть якість та зміст остаточного тексту Угоди стосовно їх відповідності основним засадам євроінтеграційного курсу нашої держави.

Також повідомлялося, що черговий дев´ятнадцятий раунд переговорів відбудеться орієнтовно в червні 2011 року у м. Київ.

Члени Комітету також звертали увагу на проблемні питання переговорного процесу між Україною та Європейським Союзом про створення зони вільної торгівлі.

Зокрема, зауважувалося, що переговорний процес між Україною та ЄС щодо створення зони вільної торгівлі започатковано у лютому 2008 року. На даний час відбулося 16 раундів переговорів. Положення щодо функціонування ЗВТ мають стати інтегрованою складовою Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

Підкреслювалося також, що в рамках переговорного процесу щодо створення ЗВТ робота проводиться за наступними основними 15 напрямами співпраці:

тарифна пропозиція; торгівля товарами, в т. ч. технічні бар´єри в торгівлі; інструменти торговельного захисту; санітарні та фітосанітарні заходи; сприяння торгівлі та співробітництво в митній сфері; адміністративне співробітництво в митній сфері; правила походження товарів; торговельні відносини в енергетичній сфері, включаючи питання врегулювання суперечок в енергетичній сфері; послуги, заснування компаній, інвестиції, рух капіталу та поточні платежі; права інтелектуальної власності, включаючи географічні зазначення; конкурентна політика: антимонопольні заходи та державна допомога; державні закупівлі; торгівля та сталий розвиток; врегулювання суперечок; транспарентність.

Підкреслювалося, що основна увага переговорних команд сторін наразі сконцентрована на знаходженні взаємоприйнятних формулювань з т.зв. "червоних ліній", які були названі стороною ЄС під час 16-го раунду переговорів по ЗВТ Україна-ЄС.

Учасники слухань поінформували, що попередньо домовлено, що черговий 17-ий раунд переговорів відбудеться 20-24 червня 2011 року в Києві. Водночас, з метою якнайшвидшого врегулювання проблемних питань узгоджено проведення 16-17 травня ц.р. проміжного раунду у Брюсселі, під час якого передбачається обговорити питання щодо торговельних аспектів співробітництва в енергетичній сфері, лібералізації торгівлі промисловими товарами, захисту географічних зазначень та скасування експортного мита.

За результатами проведених слухань Комітет вирішив:

вважати, що переговорний процес щодо створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом є важливою частиною Угоди про асоціацію між Україною та ЄС та одним з важливих напрямів реалізації євроінтеграційних інтересів;

продовжити практику інформування Комітету з питань європейської інтеграції про хід переговорного процесу між Україною та ЄС;

звернутися до Президента України і Кабінету Міністрів з проханням: прискорити підготовку та направлення до Верховної Ради України проектів законів, необхідних для поглиблення європейської інтеграції України та забезпечення переговорного процесу щодо ЗВТ; продовжити проведення консультацій з державами-членами ЄС з метою доведення позиції України та залучення їхньої підтримки; продовжити роботу з вітчизняними виробниками з метою врахування їхніх інтересів під час переговорного процесу щодо ЗВТ; опрацювати питання компенсаційних заходів з боку ЄС з метою подолання можливих негативних наслідків для України від створення ЗВТ.


  
RSS


Корисні посилання«HRGH»® Всі права захищені