Нерухомість

Головна » Новини » ВСУ » Міжнародні зв`язки

Задля остаточної незалежності судової влади у Великобританії у 2009 році створено Верховний Суд

10.02.2011

У Верховному Суді України обговорили особливості правової системи Великобританії

У рамках проекту «Експертна підтримка Верховного Суду України Великобританією» 9 лютого 2011 року у приміщенні Верховного Суду України відбувся семінар на тему «Верховенство права та статус суддів».

Експерти в галузі права зі Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії Сер Генрі Брук, Сер Брайан Нейл та Стів Джейкобс поділилися з суддями Верховного Суду досвідом діяльності судової системи у своїй країні.

Сер Генрі, адвокат і суддя зі стажем роботи понад 40 років, розповів про принципи та загальний підхід до питань верховенства права у Великій Британії. Окрему увагу він приділив взаємодії між виконавчою, законодавчою та судовою владою у своїй країні, відносинам між суддями і ЗМІ, питанням захисту суддів у правовому суспільстві.

Англійський суддя нагадав, зокрема, що принцип незалежності суддів у Сполученому Королівстві, закріплений законодавчо більш ніж 300 років тому, до сьогодні, підсилений справжньою повагою громадян до суду, є непорушним.

За словами Сера Генрі, завжди існує потреба в широкому розумінні суспільством причин необхідності справжньої незалежності судової влади, оскільки, якщо такі причини є незрозумілими, це може вплинути на правові норми; конвенції; закони та звичаї Парламенту. «І тоді можна знову повернутися до конституційної трясовини, з якої Англію вдалося витягти у 1688 році», – наголосив він.

Сер Генрі Брук назвав чотири головні принципи забезпечення незалежності судової влади, яких дотримуються у Великій Британії. Судді не мають права залучатися до політичних процесів; не можуть бути притягнуті до цивільної або кримінальної відповідальності за відправлення правосуддя; виконавча влада не має права усувати з посади суддів; умови праці та розмір заробітної плати повинні забезпечувати їх фінансову незалежність.

Цікаво, що з 1399 року функції вищої судової інстанції у Сполученому Королівстві належали Палаті лордів як вищому апеляційному органу. Створення Верховного Суду у 2009 році згідно з Актом про Конституційну реформу, було зумовлене прагненням до більшої прозорості у призначенні суддів і остаточної незалежності судової влади від виконавчої та законодавчої.

На переконання англійських експертів, відносини між виконавчою та судовою владою мають ґрунтуватися на тому, що судова влада поважає роль, яку відіграє виконавча влада, і – навпаки. Навіть якщо виконавчій владі не подобаються певні рішення, засобом вирішення таких питань має бути винятково судове оскарження.

Судді Верховного Суду України дізналися також про юрисдикцію, повноваження, внутрішній устрій, місію й стратегічні цілі Верховного Суду Великобританії, обговорили ті виклики, з якими судді обох країн стикаються у своїй професійній діяльності.


  
RSS


Корисні посилання«HRGH»® Всі права захищені